top of page
  • ayça

Motorcu Nasıl Giyinir ?

Updated: Jan 8, 2021

Motosikleti yaşamının bir parçası haline getiren ve temel ulaşım aracını motosiklet olarak seçen ve ya seçmeyip belirli günlerinde hobi olarak onunla ilgilenen kişilerin motosikletleriyle oluşturduğu bir tarz vardır. Bu yazımızda bir motorcu nasıl güzel giyinir onun püf noktalarını paylaşacağız.


Daha önce kullanmayanın akıl sır erdiremediği ama bir kere kullananın tadını başka bir şey de bulamadığı bir yaşam biçimi motosiklet kullanmak. Evet bu yaşamında kendine özgü giyim tarzı var. Bu tarzı oluştururken dikkat etmemiz gereken noktalara başlayalım isterseniz.


"Dört teker bedeni iki teker ruhu taşır."
Anonim

Motosikletinizle uyumlu bir kask!

Güvenli bir sürüşün ilk şartı güvenlik ekipmanlarımızdır. Motosiklet kullanan her kişinin takmakta zorunlu olduğu ve bizim de tarzımızın başladığı yer kaskımızdır. Kask tercihi yaparken motosikletimizin rengi ile birlikte kategorisi de çok önemlidir. Scooter, chopper, naked, racing, touring, enduro, cross... Tüm motosiklet tiplerine özel ayrı ayrı giyim şekilleri vardır.Bu giyim tarzları da o motosikletlerin ruhlarının dışavurumudur. Hani önceki yazılarımızda demiştik ya, stiliniz ruhunuzun dış dünyaya verdiği mesajdır diye. İşte motosiklet bunun en bariz görülebileceği yaşam hallerinden biridir. Tarzımı oluştururken bindiğimiz motosikletin ruhunu yansıtacağımız. Biz de zaten motosikletimizi ruhumuza hitap ettiği için seçmiştik.

Sahip olduğunuz motosiklet tipine göre kaskınızı seçmeniz konusunda altını çizmek istediğimiz bir nokta var, bazı motosiklet tipleriyle hoş görünen ve bundan dolayı da beraber anılan yarım kaskların güvenlik açısından eksikliğinden dolayı tercih etmemenizi tavsiye ediyoruz. Güvenlik açısından tam kapalı kasklar en mantıklı seçimlerdir.

Güvenli sürüş ve teknik estetikten biraz önce gelir o sebeple sürdüğünüz motosikletin kategorisine göre kaskınızın tipini sonrasında rengini motorunuza göre seçmeniz gerekmektedir. Kask seçimi için Gittigidiyor ekibi tarafından çekilmiş aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyorum.


Tam korumalı bir motorcu montu


Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı ise kendimize dikkat etmekten geçiyor. Motor üzerindeyken güvenlik ekipmanlarımız sıralamasında kaskımızdan sonra en ön önemli ekipmanımız montumuz. Scooter kullanıcı iseniz deri veya polyester bomber ceketlerden ve brooklands ceketlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Scooter sürücü olarak size önerebileceğimiz özellikle Revit markasında güzel montları bulunan wayne tipi ceketlerdir. Aynı zamanda tucano urbano ceketlerde scooterınızın rengine göre seçildiğinde çok hoş duracaktır.

Chopper motosiklet kullanıcısı iseniz koyu tonların hakim olduğu abartılı simgelerin motiflerin olduğu deri montlar sizin vazgeçilmeziniz olacaktır. Sırtında kocaman bir baskısı olan deri mont ile yaz kış şık ve rahat sürüşler yapabilirsiniz.
Chopper motosiklet kullancısı iseniz koyu tonların hakim olduğu abartılı simgelerin motiflerin olduğu deri montlar sizin vazgeçilmeziniz olacaktır. Sırtında kocaman bir baskısı olan deri mont ile yaz kış şık ve rahat sürüşler yapabilirsiniz.

Eğer bir naked motorunuz varsa, vücudu saran kısım kısım deri eklemeleri olan bir mont hiç fena durmazdı değil mi. Ya da astarsız bir deri ceketin koltuk altlarının ve dirseklerinin keten ile kaplı modelleri.


Uzun yol yapan bir touring motor sahibiyseniz, uzun kilometreler boyunca sizi sıkmayacak ve maruz kalacağınız rüzgarlarda üşütmeyecek bir mont ve aynı zamanda şık olacak bir monta sahip olmalısınız.Yol boyunca karşılaşacağınız yağmurları da göz ardı etmez isek polyester kumaşlara sahip belinizden aşağı sarkan mont modelleri tercih etmelisiniz.Pistlerin pardon yolların tozunu attıran bir supersport motor sahibi iseniz spor motor ceketlerinizin renginde muhafazakar olmanıza hiç gerek yok. Motorunuzun renginden montunuzda bir parça olsun yeterli.Enduro ve cross motorlarda güvenlik hepsinden daha önemli, doğayla diğer motorlarla daha fazla iç içesiniz ve montunuz diğer sürüşlere oranla daha fazla kirleneceğine emin olabilirsiniz.Fermuarlı ceplerinin olduğu yıkanabilir montlar en tercih edeceğiniz montlar olmalıdır.


Motosiklet ayakkabısı seçerken dikkat


Motosiklet kullananlar için sürüş kıyafetleri her zaman önemli olmuştur .Bunların arasında da pek göze gelmeyen fakat ustasının eksik etmediği şey motosiklet ayakkabılarıdır. Piyasada aralarında seçim yapmakta zorlanacağımız kadar farklı seçenekte ayakkabının olması bizim alışveriş yaparken zevklerimize uygun ayakkabı bulmamıza olanak sağlamaktadır. Diğer her kıyafet gibi kullandığınız motorun kategorisi de ayakkabınızı belirleyecektir. Eğer chopper kullanıcısı iseniz motosiklet sürüşleri için özel üretilmiş koruma bölgelerine sahip deri çizmeler baş sırayı alır.


Supersport kullanıcılarının racing motorlarıyla kullanacakları modeller ise daha modern ve koruma katsayılarının fazla olduğu şekilde üretilmiş ayakkabılardır.


Scooter kullanıcısının günlük hayata dahil olduğu süreleri göz önünde bulundurarak onların giyecekleri ayakkabıların günlük hayatta da kullanırlarken rahatlıktan ve görüntüden eksiklik hissetmeyecekleri modeller olacaktır.


Touring motorlarında ise su ve rüzgara geçit vermeyecek kapalılıkta çizmelerden tercih etmelisiniz. Uzun kilometrelerde ayağınızı içerisinde rahat ettirecek aynı zamanda dayanıklı bir model olarak seçiminizi yapmalısınız.


TAKİPTE KAL

Takipte kaldığınız için teşekkürler!

BENİ TAKİP ET INSTAGRAM

  • Facebook
  • Instagram

Diğer Yazılar

bottom of page