top of page
  • ayça

İtalyanlar neden güzel giyinirler !

Updated: Jan 8, 2021

Giyim konusu açıldığında şıklık bahis konusu ise İtalyanlar ve İtalyan giyim şirketleri her zaman bu sıralamada en üstte yer alırlar. Ama neden? Dünyada bu kadar farklı milletten insan varken İtalyan insanının bunlar arasından sıyrılıp kendini ayrı bir yere koymasının sırrı nedir?


İtalyanlar giyinmesini biliyorlar, bunun için de büyük çoğunluğu bir okula gitmemişler bir ders almamışlar. İşte bu neden kaynaklanıyor ve bunu nasıl başarıyorlar bunu biraz inceleyelim.


"Moda, günlük yaşamın sıradanlığında hayatta kalabilmek için bir zırhtır."
Bill Cunningham

Rönesans! İtalyan Mimarisi ! İnsan gördüğünden etkilenir!


Güzel bir şehirde yaşamak insanın güzellik algısını da iyi yönde etkiler, doğup büyüdüğünüz sokaklarında koştuğunuz yaşadığınız ortamı dikkat edin etmeyin göz görür. Hoşa giden, estetik açıdan güzel şeyler insanın zihninde güzellik algısının beslenmesine büyümesine fırsat verir. İnsan gördüğünden etkilenir, Rönesans'ın doğduğu topraklarda mimaride estetik kaygıyı ve onunla beraber ortaya çıkan göze hoş gelen mimariyi tetiklediği bir gerçek. Bununla birlikte orada yaşayan insanların estetik algısı da tamamıyla belli bir standardın üzerine konumlanmıştır.


Estetik zeka


Estetik zekanın veya estetik duygusunun gelişmesinde bir çok etken vardır, yaşadığınız şehir içinde bulunduğunuz aile izlediğiniz tiyatrolar filmler etkileşimde olduğunuz insanların estetik duyguları.. Tüm bunlar estetik duyuyu iyi veya kötü yönde etkiler. İtalyanlarda Rönesans'ın onlara getirdiği bu estetik algının iyileşme rüzgarından kendi paylarına düşeni almışlar ve köylüsünden şehirlisine ve soylusuna kadar bir estetik zekaya sahip olmuşlardır.


Estetik zekanın izdüşümü giyim


İyi giyinmek için zevk sahibi olmaya gerek var, zevk sahibi olmak için de güzel şeyler görmeye gözümüzü güzelliklere alıştırmaya gerek var. İyi giyinmek için çok para kazanmaya ve o kazandığın parayı kıyafetlere harcamaya gerek yok. Ortalama bir öğrenci dünyanın tüm milletlerinde aynıdır fakat bu kadar zihinlere yerleşmesinden de anlayacağınız o İtalyan öğrenci bir şekilde estetik algısıyla elindeki imkanlarla güzel giyinmeyi başarıyor.
TAKİPTE KAL

Takipte kaldığınız için teşekkürler!

BENİ TAKİP ET INSTAGRAM

  • Facebook
  • Instagram

Diğer Yazılar

bottom of page